Czat

2024-01-26, 14:09:11
admin: forum pod tym linkiem: https://k5.2je.eu/index.php?action=forum

2024-01-26, 13:55:37
admin: Witam


Welcome to Quansheng UV-K5 Modding Fan Forum. Please login or sign up.

Lis 24, 2024, 06:06

Login with username, password and session length

Recent

Naprawa uszkodzonego epromu

Zaczęty przez admin, Mar 24, 2024, 14:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

admin

W radiach Quansheng UV-K5, pamięć EPROM służy do przechowywania ustawień radia, takich jak częstotliwości, kanały, tryby i inne parametry jak kalibracje sqelcha, mocy nadawania, baterii itp. Pamięć EPROM jest rodzajem pamięci nieulotnej, co oznacza, że dane w niej zapisane pozostają zachowane nawet po wyłączeniu radia. Soft odczytuje i zapisuje dane w ściśle określonych miejscach i spodziewa się w nich ściśle określonych danych. Różne softy mogą mieć rożne strukturę zapisywanych danych, zwłaszcza jak w istotny sposób różnią się zapisywanymi danymi i funkcjami. Przy odczycie nieodpowiednich danych soft może zachowywać się w nieoczekiwany sposób. Przykładowo by braku kalibracji sqelcha ciągle szumieć, przy braku kalibracji napięcia wskazywać że bateria jest rozładowana i utrudniać rozruch radia itp.
W pamięci kanałów mogą pojawić się "kosmiczne" częstotliwości i ustawienia parametrów kanałów.

Na takie wypadki po zakupie radia najlepiej zrobić kopię zrzutu pamięci eprom za pomocą programu k5prog w postaci danych konfiguracyjnych i kalibracyjnych w postaci 2 plików którymi przywrócimy poprawne działanie radia. W czasie produkcji radia dane kalibracyjne są indywidualnie zapisywane dla każdego radia i mogą się różnic nieznacznie pomiędzy egzemplarzami. Dlatego najlepiej wgrać swoje oryginalne aby uzyskać jak najlepsze parametry.

Jeżeli takich nie masz udostępniam inne dzięki którym też będzie działać. Przydało mi się ono po problemach po wgraniu firmware facgi reborn, które zmienia całą strukturę pamięci i klasyczne firmware szaleją.

program k5prog do pobrania:
http://k5.ct8.pl/index.php?topic=4.0



Zrobienie kopii konfiguracji klikamy Read Configuration
Zrobienie kopii kalibracji klikamy Read Calibration

Po zrobieniu danych sprawdzamy czy dane się poprawnie zapisały robiąc podgląd zapisanych plików.

Jeżeli w danych są same 0000000... to znaczy że nie ma poprawnej komunikacji i eprom nie bedzie poprawnie zapisywany ani odczytywany. W moim przypadku tak było na wszyskich softach nie było poprawnej komunikacji z wyjatkiem softu ijv dzięki niemu udało się przywrócić poprawne działanie radia.

Więc wgrywamy soft ijv przyciskiem Write Firmware: firmware_IJV_V2.9.R2.bin

Robimy kopie konfiguracji i kalibracji aby sprawdzić czy teraz jest komunikacja.

Wgrywamy kofigurację ratunkowa klawiszem Write Configuration
plik: my_config_ratunkowy.bin

Wgrywamy kalibracje ratunkowa klawiszem Write Calibration
plik: my_calibration_ratunkowy.bin

Po tej czynności radio powinno odzyskać w pełni działanie teraz można wgrać dowolny ulubiony soft.

Czynności zwiazane z odczytem zapisem epromu wykonujemy na normalnie włączonym radiu.
Z wyjątkiem wgrywania firmware gzie przed wgraniem wprowadzamy radio w tryb wgrywania firmware, klawiszem PTT + boczny F1 i trzymając je włączamy radio (wyświetlacz bedzie wygaszony a latarka powinna się zaświecić)