Czat

2024-01-26, 14:09:11
admin: forum pod tym linkiem: https://k5.2je.eu/index.php?action=forum

2024-01-26, 13:55:37
admin: Witam


Welcome to Quansheng UV-K5 Modding Fan Forum. Please login or sign up.

Lis 21, 2024, 19:12

Login with username, password and session length

Recent

Podstawy obsługi radia Quansheng UV-K5

Zaczęty przez admin, Lis 03, 2023, 22:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

admin

Tłumaczenie wiki https://github.com/egzumer/uv-k5-firmware-custom/wiki

Podstawowa obsługa i konfiguracja na podstawie modyfikacji softu od kolegi egzumer.

Wyświetlacz radia jest podzielony na górny VFO i dolny VFO. Możesz zmienić wybór górny/dolny naciskając F + 2 A/B (lub długie naciśnięcie 2 A/B).

Każdy VFO może niezależnie od siebie działać w trybie częstotliwości lub kanału. Aby przełączać tryby, wybierz żądany VFO i naciśnij F + 3 VFO/MR (lub długie naciśnięcie 3 VFO/MR).

W trybie częstotliwości ręcznie wpisujesz częstotliwość za pomocą klawiatury. Możesz również przełączać różne opcje dla danego VFO w menu (pierwsze 13 pozycji menu). Jeśli skonfigurujesz VFO, ustawienia mogą zostać zapisane do kanału pamięci wybierając w menu ChSave i wybierając kanał pamięci, w którym VFO powinno zostać zapisane.

W trybie kanału możesz przełączać między zapisanymi kanałami pamięci. Kanały pamięci można dodawać ręcznie, jak wcześniej wspomniano, lub za pomocą oprogramowania komputerowego. Możesz użyć programu Quansheng Portable Radio CPS lub zalecanego open source'owego oprogramowania o nazwie Chirp.

Początkowo Chirp uruchamia się z okienkiem popup. Skonfiguruj go w następujący sposób.

Oprócz kanałów pamięci, możesz również dostosować różne ustawienia, takie jak ekran uruchamiania i więcej...

Pamiętaj tylko, że opcje tego firmware'u są rozszerzone w wielu przypadkach. Niektóre funkcje lub ustawienia mogą być niedostępne w oprogramowaniu komputerowym, np. limit czasu podświetlenia będzie miał inne ustawienia, jasność podświetlenia czy funkcja długiego naciśnięcia przycisku MENU nie będą dostępne w ogóle itp. Te mogą być zmieniane tylko w menu radia.


Skanowanie częstotliwości/kanałów

Skanowanie częstotliwości
------------------

Aby rozpocząć skanowanie częstotliwości, przełącz VFO na tryb częstotliwości. Ustaw częstotliwość początkową. Ustaw krok częstotliwości (menu `Step`). Rozpocznij skanowanie za pomocą funkcji skanowania w przycisku lub przez długie naciśnięcie przycisku `* Scan`.

Skanowanie kanałów pamięci
------------------------

Aby skanować kanały zapisane w pamięci radia, przełącz VFO na tryb Pamięci.

Radio ma 2 listy skanowania. Każdy kanał pamięci może należeć do 0, 1 lub 2 list. Aby dodać/usunąć kanał z listy, przełącz aktualny VFO na żądany kanał i przejdź do menu `ScAdd1` lub `ScAdd2`, alternatywnie możesz długo nacisnąć przycisk `5 NOAA`, zobaczysz ikony `I` i `II` przełączające się po prawej stronie etykiety kanału.

Jeśli skonfigurujesz listy skanowania, możesz rozpocząć skanowanie za pomocą funkcji skanowania w przycisku lub przez długie naciśnięcie przycisku `* Scan`. Jeśli naciśniesz przycisk funkcji lub długo naciśniesz `* Skanuj` podczas skanowania, lista skanowania zostanie przełączona, zobaczysz odpowiednią ikonę w lewym górnym rogu ekranu: 1, 2 lub \* (gwiazdka oznacza: Wszystkie kanały pamięci). Aktywna lista skanowania może być również zmieniona w menu `SList`. Możesz przeglądać listy skanowania i ich kanały wchodząc do menu: `SList1` lub `SList2`.

Edycja kanałów pamięci i list skanowania jest znacznie łatwiejsza na komputerze PC z programem `Chirp`.

Wspólne cechy skanowania częstotliwości/kanałów
------------------------------------------

Podczas skanowania możesz zmieniać kierunek skanowania za pomocą przycisków `UP/DOWN`.

Skanowanie może być zatrzymane przyciskiem `EXIT`, wynik wyszukiwania zostanie zignorowany, a częstotliwość/kanał powróci do wartości sprzed rozpoczęcia skanowania. Możesz też zatrzymać skanowanie przyciskiem `PTT` lub `MENU`, w tym przypadku częstotliwość/kanał zostanie ustawiony na ostatni kanał, na którym wykryto transmisję.

Wybieranie DTMF (dekodowanie)
=======================

Wybieranie DTMF może być włączone w menu `D Decd` (Dekodowanie DTMF). Do skonfigurowania całego systemu potrzebny jest komputer i kabel programujący. Musisz zmienić `ANI ID` (programowalne z komputera) każdego radia, aby było unikalne w Twojej sieci. Dobrym pomysłem jest również zaprogramowanie listy kontaktów, ich ID i nazw.

Podstawowym założeniem jest możliwość wybrania konkretnej osoby (lub grupy) spośród wielu na tej samej częstotliwości. Jeśli włączysz wybieranie DTMF na danym kanale, Twoje radio będzie ciche na tym kanale do momentu nadejścia przychodzącego połączenia z ID docelowym pasującym do `ANI ID` Twojego radia. Jeśli odbierzesz połączenie, otwiera się okno czasowe, w którym głośnik jest aktywny i osoba po drugiej stronie może do Ciebie mówić. Okno czasowe wygasa po opóźnieniu ustawionym w pozycji menu `D Hold` od czasu zaniku sygnału przychodzącego.

Schemat połączenia to `odbiorca*nadawca`, gdzie odbiorca to `ANI ID` radia, do którego wysyłane jest połączenie, a nadawca to `ANI ID` radia, które nadaje połączenie (np. 102\*103). W radiu QS wystarczy wprowadzić tylko ID odbiorcy, reszta jest dodawana automatycznie. Możesz wysłać połączenie na dwa sposoby. Jeden to wejście do menu `D list` i wybranie kontaktu z listy oraz naciśnięcie przycisku MENU, jego ID zostanie skopiowane do pola wejścia DTMF. Możesz nadać połączenie przyciskiem PTT. Możesz również otworzyć pole wejścia DTMF krótkim naciśnięciem przycisku `* SKANUJ` i wprowadzić 3-cyfrowe ID odbiorcy oraz nacisnąć PTT aby wysłać.

Możesz użyć symbolu wieloznacznego `#` w miejsce dowolnej cyfry ID, aby zrobić połączenia grupowe, w których aktywuje się każde radio pasujące do wzorca. W szczególności możesz wywołać `###`, aby wezwać wszystkich.


Pozycje menu dla wybierania DTMF:

* `ANI ID` - ID Twojego radia.

* `D ST` - Dźwięk tonu DTMF, czy chcesz słyszeć tony w głośniku podczas ich wysyłania

* `D Resp`

* `DO NOTHING` - nic nie rób

* `RING` - radio pikanie podczas aktywnego okna odbioru

* `REPLAY` - wysyła powrotne połączenie DTMF do dzwoniącego

* `BOTH` - zarówno REPLAY jak i RING

* `D Hold` - długość okna odbioru

* `D Prel` - wstępne wczytywanie DTMF, czas od aktywacji ścieżki RF do rozpoczęcia wysyłania kodów DTMF, wyższa wartość daje radia odbiorczemu czas na wykrycie sygnału i otwarcie szumowej bramki na czas, dzięki czemu nie straci kodów

* `D Decd` - włącza dekodowanie DTMF

* `D List` - lista kontaktów DTMF