Czat

2024-01-26, 14:09:11
admin: forum pod tym linkiem: https://k5.2je.eu/index.php?action=forum

2024-01-26, 13:55:37
admin: Witam


Welcome to Quansheng UV-K5 Modding Fan Forum. Please login or sign up.

Lis 23, 2024, 16:29

Login with username, password and session length

Recent

Odbiór pirackich transmisji z satelit SATCOM na Quansheng i nie tylko

Zaczęty przez admin, Gru 02, 2023, 18:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

admin

W tym artykule przedstawie jak odbierać pirackie transmisje z wojskowych satelit SATCOM. Satelity te działają podobnie do przemiennika i łatwo na nich nadawać i odbierać.
Kogo można usłyszeć: głównie Brazylijczyków, Rosjan i Włochów, podobno polaków też da się usłyszeć.
Co można usłyszeć: w zasadzie wszystko, panuje tam chaos i samowolka, rozmowy ala CB, transmisje mszy, jakieś ruskie eboki, wyklinanie się nielubiących nacji, przemówienie hitlera, jakieś ruskie wulgarne piosenki, transmisje telegraficzne czy nawet SSTV.

Przykładowa kompilacja nasłuchów:


Co potrzeba do odbioru:
Jakiś odbiornik z pasmem odbiorczym w zakresie 250-270Mhz a wiec radio Quansheng UV-K5 i pochodne nada się bez przeróbek, może być też inne radio z odbiorem w tym paśmie, jakiś odbiornik SDR czasem nada się nawet baofeng z poszerzonym pasmem odbiorczym.

Najważniejsza sprawa to antena niestety firmowa z zestawu radia Quansheng UV-K5 nie nada się, nic na niej, nie słychać. Na jakiejś dłuższej 47cm coś już tam słychać ale śladowo dość, trzeba skierować się w odpowiednią stronę i znać z góry dokładne  częstotliwości co dla początkujących może być ciężkie.
Jakaś teleskopowa mogła by być lepsza, ale nie mam teraz do testów.

Przedstawie jak niewielkim kosztem zbudować prostą i bardzo skuteczną antenę w 10 minut.

Wygląd gotowej anteny:
IMG_20231202_172436_edit_251286705048112.jpg

Co potrzebujemy?:
Przejściówki z BNC na wtyk bananowy który przy okazji będzie robił za stelaż anteny. (jeżeli go nie mamy kombinujemy inny sposób podłączenia do radia) i do kompletu przejściówki z sma-F na BNC.
Dipol robimy np. z fragmentu starej żaluzji, taśmy mierniczej dowolnego innego metalu lub grubszego druta.

Screenshot_20231130_090323_com.google.android.youtube.jpg

  • Dipol składa się z dwu równych części o długości 23,5 cm
  • Director z kawałka o długości 32,5 cm (można go pominąć, trochę poprawia zysk i kierunkowość anteny)

Jeżeli wykonujemy antenę z kawałków żaluzji lub taśmy mierniczej wymierzamy odpowiednie długości kawałków i odcinamy je przy pomocy zwykłych nożyczek. Na obu brzegach części od dipola wykonujemy nożyczkami otwór i powiększany go do średnicy aby przechodziła śruba od wtyku bananowego. (jeżeli materiał jest lakierowany przed wykonaniem otworu okolice można przetrzeć papierem ściennym aby poprawić kontakt elekryczny). Zakładany obie części dipola i przykręcamy nakrętki. Po upewnieniu się że wszystko jest proste i dobrze dokręcone na wierzch nakrętek przyklękamy fragment dwustronnej taśmy klejącej a na nią 32,5cm fragment directora. Director ma być odizolowany bez kontaktu elektrycznego z resztą anteny. Odległość dipola od directora powinna wynosić ok. 1,8cm.
Screenshot_20231130_090339_com.google.android.youtube.jpg


Antena jest gotowa i można przykręcić to radia.

Transmisje odbywają się na różnych częstotliwościach w zakresie 250Mhz - 275Mhz
Niektóre transmisje mają charakter stały, nadają non-stop a niektóre okresowy chwilowy i trzeba na nie trafić. Proponuje zaczęcie od tych pierwszych, na nich łatwo sprawdzimy działanie anteny oraz określimy najlepszy kierunek w jakim ustawić antenę na satelity, przeważnie będzie to kierunek południowo wschodni i południowo zachodni.
Oto przykładowe częstotliwości takich transmisji:
- 255,260 Mhz
- 260,675 Mhz
- 260,625 Mhz

Po pomyślnym odbiorze powyższych częstotliwości i nabyciu wprawy w właściwym kierowaniu anteny w stronę satelity możemy przystąpić do przeczesywania zakresu częstotliwości w poszukiwaniu ciekawych transmisji. W tym celu warto włączyć funkcję monitor lub ustawić sql na 0 aby nie przegapić słabych transmisji. Ustawiamy radio w tryb VFO, wpisujemy startową częstotliwość np 260MHz i step ustawiamy np. na 1Khz lub trochę większy i stroimy przytrzymując klawisz UP/Down, jeżeli coś usłyszymy puszczamy klawisze i dostrajamy się aby uzyskać najlepszą jakość odbioru. Jeżeli mamy zmodyfikowane możemy użyć funkcji Scan Range, ogranicza ono skanowane pasmo do wybranego zakresu częstotliwości. Można też użyć funkcji graficznego analizatora widma czyli tzw. spectrum. (do dostania w dziale firmware na tym forum) Występuje ono w niektórych wersjach zmodyfikowanego oprogramowania na Quanshengi.
Przykłady innych częstotliwości można spisać z filmiku powyżej.


Przykładowy link do taniej przejściówki na aliexpress:
https://a.aliexpress.com/_mKvsHnI

Przykłady wykonania innej bardziej rozbudowanej konstrukcji anteny z polaryzacją kołową:
https://www.youtube.com/watch?v=atvl5OPfsOk&t=155s
https://www.youtube.com/watch?v=Xdc7l0O5fYo




Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie budowy anteny, chcecie się podzielić znalezionymi częstotliwościami, ciekawymi nasłuchami lub anteną własnej konstrukcji, zapraszam do wpisów w poniższym wątku.

Polecany soft z wsparciem sat-com ijv 2.9r5 lub nowszy:
http://k5.ct8.pl/index.php?topic=33.msg230#msg230

wiesiek

Spis listy kanałów satelit satcom , częstotliwości odbiorcze, nadawcze i opis

wiesiek